Псориазис
Псориазис
Псориазисът е хронично автоимунно заболяване, което засяга главно кожата. Той не е заразен. Представлява червеникав, люспест обрив и обикновено се среща върху повърхността на скалпа, около или в ушите, лактите, коленете, пъпа и гениталиите.
Областите с псориатични плаки могат да имат и сребристо-бял вид. Псориазисът варира по тежест – някои пациенти могат да имат само леки локализирани обриви, докато други са засегнати по цялото тяло. Могат да бъдат засегнати ноктите – псориатичната дистрофия. Псориазисът може също така да доведе до възпаление на ставите – псориатичен артрит, който засяга приблизително 10% до 15% от всички пациенти с псориазис.
Експертите не са сигурни какво причинява псориазис. Повечето смятат, че има генетичен компонент, който може да бъде предизвикан от продължително увреждане на кожата. Прекалената консумация на алкохол, тютюнопушенето, умственият стрес и спирането на системните кортикостероидни лекарства се считат за фактори, които могат да влошат псориазиса.
Хората с псориазис най-често развиват симптоми на възраст между 11 и 45 години. Човешкото тяло произвежда нови кожни клетки на най-ниското ниво на кожата. Постепенно тези клетки се придвижват нагоре през слоевете на кожата, докато стигнат до най-външното ниво, където в крайна сметка умират и се отлепват. Целият цикъл – производството на клетките на кожата до смъртта на клетките и отпадането им от кожата отнема между 21 и 28 дни. При пациенти с псориазис цикълът отнема между 2 и 6 дни; което води до бързо натрупване на клетки върху повърхността на кожата, което води до появяването на червени или сребърни люспи, които след това се отделят.
Псориазисът е хронично състояние, някои хора имат периоди без симптоми, докато други живеят с признаци и симптоми през цялото време. За някои хора псориазисите могат да бъдат сериозно увреждащи. Въпреки че няма лечение за псориазис, съществуват лечения, които могат да помогнат със симптомите.
Видове псориазис
Има няколко вида псориазис, като например:
- Плаков псориазис (псориазис вулгарис) – около 80% до 90% от хората с псориазис имат такъв тип. Признаците и симптомите включват повдигнати области на възпалена кожа, покрити със сребристо бяла лющеща се кожа (плаки). Плаковият псориазис може да се появи на всяка повърхност на кожата. Най-често засегнати области са коленете, скалпа, ноктите и лактите. Засегнатите области на кожата обикновено са изключително сухи, сърбящи. Понякога има болка и напукване на кожата.
- Флексорален псориазис – псориазисът се появява в кожните гънки, особено в подмишниците, гениталиите, под стомаха на хората с наднормено тегло, под гърдите и задните части. Засегнатите области се появяват като гладки, сухи зони на кожата, които са възпалени и червени. Този вид псориазис е по-често срещан при пациенти с наднормено тегло – хора, които имат повече гънки на кожата, които са податливи на раздразнение от изпотяване и триене.
- Гутатен псориазис – характеризира се с червени, люспести петна от възпалена кожа по цялото тяло, особено на крайниците и скалпа. Често се свързва със стрептококова инфекция в гърлото.
- Пустуларен псориазис – появява се като пустули (неинфекциозни, пълни с гной). Този вид псориазис може да бъде локализиран на краката и ръцете, или генерализиран, при който плаките се появяват случайно на която и да е част от тялото.
- Псориатичен артрит – включва възпаление на кожата (псориазис) и ставите и съединителната тъкан (артрит). Всяка става може да бъде засегната, но най-често се среща при ставите на пръстите, което води до дактилит. При някои пациенти могат да бъдат засегнати коленните стави, а други могат да развият спондилит (засяга се гръбначния стълб).
- Еритродермичен псориазис – най-рядката форма на псориазис. Този вид псориазис се появява най-често при лица с нестабилен плаков псориазис, където лезиите не са ясно дефинирани. Може да се развие след рязко спиране на системното лечение (лечение, което достига до всички части на тялото чрез кръвообращението). Характеризира се с периодично, широко разпространено зачервяване на кожата. По време на ексфолиация и зачервяване на кожата пациентът може да получи силен сърбеж и болка; и също подуване.
- Псориазис на ноктите – под нокътната плоча се появява промяна в цвета или удебеляване на кожата под нокътя. Този вид псориазис се среща по-често при индивиди, които имат псориатичен артрит, както и при пациенти в старческа възраст.
Лечение
Лечението обикновено зависи от тежестта на псориазиса.
Леченията включват разнообразие от възможности, включително локални лечения, системна терапия, светлинна терапия и промени в начина на живот. Локалното лечение включва кремове и мехлеми, които се прилагат директно върху кожата, за да се намали възпалението и да се забави растежа на клетките на кожата: кортикостероидни кремове и лосиони, витамин D, салицилова киселина.
Системните лечения включват орални или инжекционни лекарства. Хората с умерен до тежък плаков псориазис могат да се възползват от този вид лечение. Системните лекарства за псориазис включват някои ретиноиди, метотрексат и лекарства, които променят имунната система, наречени биологични.
Друг метод на лечение е фототерапията – третира псориазис, използвайки естествена или изкуствена светлина. Фототерапиите варират от излагане на кожата на малко количество слънчева светлина редовно, на сесии, не по-дълги от 10 минути, до регулирано ултравиолетово излагане от изкуствен източник на светлина. В някои случаи може да се използва лазерна терапия.
Всеки, който има плаков псориазис, може да направи някои промени в начина на живот, които включват: избягване на екстремни горещи и студени душове, отслабване, избягване на алкохола и тютюна, намаляване на стреса.